Gelişmelerden haberdar olmak için kayıt olun


toggle
slide image

YORUM VE SORU YAZARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

SORU VE YORUMLARINIZ YAYINA ALINMIYOR YADA CEVAPLANMIYOR MU ? LÜTFEN OKUYUN...       ...
Devamı için ...

slide image

YEDİEMİN DEPO VE GARAJLARININ TASFİYESİNE START VERİLDİ

      Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü mevcut yediemin depo ve garajlarının tasfiye işlemlerini başlatmak üzere start verdi.       ...
Devamı için ...

slide image

ADALET BAKANLIĞI'NIN İLGİLİ BİRİMLERİ İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ RAPORU YAYINLADIK

Yediemin Mustafa BİRCAN tarafından hazırlanan 2004 Sayılı icra iflas kanununda bazı değişikler yapılmasına dair yedieminlik konusunda genel ve ‘’yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesi amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılması ve basın yayın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesi hakkında kanun tasarısı’’ yedieminlik ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan kısımların değerlendirme, görüş ve önerileri başlıklı rapor Adalet Bakanlığı ilgili birimlerine teslim edilmiştir. ...
Devamı için ...

slide image

ZİMMETTİNİZDE KALAN ARAÇLARIN OTOPARK ÜCRETLERİNİN TAHSİLÂTI

Değerli meslektaşlarımızın en ciddi sıkıntılarından birine daha çözüm sunuyoruz… Yıllardır zimmetinizde bulunan, aranıp sorulmayan, ücretleri ödenmeyen, muhafazası külfet haline dönmüş ve bu hususlarda çözüme yönelik muhatap bulamadığınız her nevi aracın otopark ücretini toplu olarak tahsil ediyoruz. Trafik, Jandarma, Savcılık ya da mahkemeler aracılığıyla otoparklarımıza gelen ve yıllardır çeşitli zorluklarla muhafaza ettiğimiz, aranıp sorulmamış, ücretleri tahsil olunamayan, tabir yerinde ise atsan atılmaz satsan satılmaz durumdaki bu araçları mesleğimizin cilvesi, işimizin kamburu kabul ettik yıllarca. Bu araçlar parklarımızda dağ gibi yığılırken aldığımız sorumlulukta aynı...
Devamı için ...

slide image

ARAÇ SAHİPLERİ VE YEDİEMİNLERİ BULUŞTURUYORUZ

Öncelikle bu hizmeti uzun zamandır muhtelif banka ve finans kurumlarına verdiğimiz için doğru adreste bulunuyor olduğunuzu bilmenizi isteriz. Sizinde bildiğiniz gibi birçok yediemin otopark ellerindeki araçlardan muzdaripken bir o kadarda hak sahibi bu araçların bağlandığından bihaber olmaktan muzdariptir. Söz konusu yediemin otoparklardan kayda değer 150’yi aşkın üyemiz bulunmaktadır. BİRCAN YEDİEMİN ÇÖZÜM ORTAKLIĞI olarak hak sahipleri ve yedieminler arasında bu köprüyü kurarak her iki tarafa fayda sağlamaktan memnun oluruz. ...
Devamı için ...

slide image

YEDİEMİNLERDEN HACİZLİ ARAÇ SATIN ALMA

Yediemin otoparkı olarak hizmet veren kurum/kuruluş/işletme ler de bulunan araçlar trafikten herhangi bir sebepten men olunan araçlardır. Söz konusu araçların hak sahibi ilgili yediemin otoparklar olmadığı için birebir pazarlık usulü ile yedieminden araç satışı söz konusu değildir. ...
Devamı için ...

YEDİEMİN DEPOSU AÇMA HUSUSUNDA SORULARA YANITLAR PDF Yazdır E-posta
Yazar Mustafa BIRCAN   

SORU :

Yediemin deposu açmak için karar aldım. Lakin bu işin içinde olan birilerinden bu hususta fikir almak isterim. Bana bu konuda vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP:

Öncelikle yedieminliğin meslek olarak seçilmesi hususunda kararınızı tekrar tekrar gözden geçirmenizi bu sıfatın taşınmasının zorluğu ve maddi manevi olduğu kadar cezai ve hukuki sorumluluklar getireceğini ve de belli bir zaman sonra bu kararınızdan vazgeçmiş olsanız bile bu sıfattan kurtulmanın en az bu sıfatı almak kadar zor olacağı hususunu göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

SORU:

Yedieminlik yapabilmem ve bunun için depo açabilmem için bir sertifika almam gerektiğini ve bu sertifikanın ücret karşılığı eğitim alınarak bir yerde verildiğini duydum. Bu sertifikayı almak yeterlimidir? Bu husustaki görüş ve tavsiyeleriniz bana ışık tutacağından cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

CEVAP:

Bu tarz bir sertifikayı verebilecek olduğunu iddia eden kişi, kurum ya da kuruluşlara söz konusu sertifikayı size vermek için hangi yasal birim ya da kurumdan yetki aldığını sormadan ve bu yetkileri veren resmi evrak ya da belgeleri görmeden itibar etmeyiniz.

Yedieminliğin mesleki manada daim olarak yapılmasının yanı sıra gayri ihtiyari sebep ve koşullarda da yediemin olunabileceğinden bu sıfat için bir sertifikasyon söz konusu değildir.

Kim hangi yetki ve sıfatla neye göre ve ne ölçüde böyle bir sertifika verme yetkisine sahip olabilir sorusu detaylı incelenirse cevap hiç kimse olacaktır.

Bu tarz bir sertifika; öncelikle eğitim karşılığı verilecek ise eğitim verebilecek kişi, kişiler… Vs

-Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınmış, eğitim vermeye dair belgesi var mı?

-Kanunen usule uygun yediemin atama yetkisi olan mercii yahut makamlardan hangisinin adına karar alarak size sertifika sağlanacak?

Size tavsiyemiz bu sorulara net ve somut cevaplar almadan hiç kimseye bu konuda ücret ödememeniz hususundadır.

SORU:

Yediemin deposu açmak istiyorum. Bu konuda danışmanlık hizmeti veriyorsanız bu hizmetten yararlanmak istiyorum. Böyle bir hizmetiniz varsa bedeli nedir?

CEVAP:

Yediemin deposu açma konusu sitemizde YEDİEMİN DEPOSU AÇMAK - NASIL YEDİEMİN OLUNUR başlığı altında bir makaleye konudur.

Bu konuda danışmanlık hizmeti ise, yapılacak müracaat için doğru merci ile muhatap olmaktan başlayıp yapılacak yazışmalara hatta bu hususta yapılacak tüm fiziki ve maddi hazırlıklara kadar birçok başlık altına alınmalıdır.

Lakin bu hizmeti sizlere verebilmemiz için bulunduğunuz yere gelip bu hizmeti bizzat vermemiz gerekmektedir.

Sözkonusu hizmet karşılığı alınacak ücretin, yapılacak olan girişimler neticesinin yüzde yüz olumlu netice alınabileceği garantisi olamayacağı için sizlere külfet oluşturmamak adına bu konuda danışmanlık hizmeti vermemekteyiz.

SORU:

Mülkiyeti kendime ait olan ve boş duran mülklerim var. Şu an için yapmakta olduğum bir işimde yok. Çevremde Yediemin Deposu ya da Yediemin Otoparkı adı altında çalışan müesseseler gördüm. İnternette siteniz ile karşılaştım ve bu konularda uzman olduğunuzu gördüm. Sizce bu iş karlı bir iş midir? Mevcut mülklerimi bu işi yaparak değerlendirmeyi düşünüyorum. Birde bu işi yapanların karşılaşabileceği sorunlar nelerdir? Bu işin dezavantajları varımıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP:

Yedieminlik diğer meslek gruplarının birçoğuna bezerken hiç birine benzemeyen yanları da vardır.

Malum ülkemizde vasıfsız iş yapma oldukça yaygındır. Yani bir büfeci kalkıp iyi kar getireceği düşüncesiyle 4m2 büfesinin bir kenarına döner ocağı koyup dönercilikte yapabilmektedir. Tabiri caizse demircide demirci kömürcüde demirci olmuş durumdadır.

İnsanlar mesleki deneyim tecrübe ve bilgileri doğuştan bilmeseler de zamanla edinebilir ve bir meslek hususunda uzman olabilirler. Her ne kadar durum birçok meslekte böyle olsa da bazı meslekler vardır ki bir, iki hatta üç yıl o işle meşgul olunsa dahi uzman olmak mümkün değildir. Yedieminlikte mesleki olarak bakıldığında bunlardan biridir.

Davulun sesi uzaktan nasıl hoş geliyorsa yedieminlikte özellikle borçlu kimseler tarafından gayet karlı ve masrafsız görünebilir. Dışarıdan bakan bir göz ‘’malı bir yere atıyorsun 6 ay sonra geri veriyor bir sürü para alıyorsun’’ diye görse de işin içine girildiğinde durumun böyle olmadığını anlamak çok zaman almaz.

Anladığım kadarıyla bu işin başlıca masrafını yahut sermayesini, bu işin yapılabileceği uygun bir yer olarak gördüğünüz için mevcudunuzda bulunan mülkü bu işte değerlendirmek niyetindesiniz. Lakin bu düşünce gayet yanlıştır.

Yedieminlik bir yan meslek olamaz başlı başına bir iştir. Kesinlikle deneyim ister, masraf ister. Basit değildir.

Senelerdir çalışmakta ve para kazanmakta olan ve mesleki olarak gayet yetersiz deneyimsiz ve bilgisiz olduğunu bildiğiniz yedieminler vardır/olacaktır. Ama bunlar dahi bu işin böylede yapılabildiğini göstermez.

10 yıldır bu şekilde çalışan bir yediemin bir gün öyle bir sorunla karşı karşıya gelir ki bırakın 10 yılda kazandığını bir 10 yıl daha çalışsa altından kalkamayacağı bir yükün altında bulabilir kendini.

Biz BİRCAN YEDİEMİN ÇÖZÜM ORTAKLIĞI olarak burada devreye gireriz. Yedieminlerin yaşamakta olduğu bu sorunlara çözümler sunarız.25 yıllık mesleki deneyimlerimiz bize çok şey öğretti. Bırakın derdine çare arayan yedieminleri avukatlar, hâkimler, icra müdür ve memurları dahi bize ulaşmakta ve bazı sorulara cevap ya da görüş istemektedirler.

Her şeyden önce bu işin ne kadar gelir sağlayacağını değil bu işte ne tip sorunlar yaşanabileceğini araştırmak doğru bir karardır. Lakin o kadar çok sorun ve sıkıntıları vardır ki bunları burada kaleme almak mümkün değildir. Teoride her şey basit görünse de pratikte öyle şeyler vardır ki avukatlar dahi size yardımcı olamaz. Bunun da başlıca nedenlerinden yedieminlik konusunda kanun madde materyal eksikliği olması, ayrıca ülkemiz genelinde yediemin sayısı avukat sayısına oranlandığında çok komik bir tablo ortaya çıkacak olmasıdır. Bu sebeple de avukat arkadaşlarımıza müvekkil olan yediemin sayısı ülke genelinde 50 60 civarındadır. Bu durumda avukatlarda bu hususta deneyim sahibi olmamakta haklıdır.

Sizi daha iyi aydınlatabilmek adına en çok yaşanan birtakım sıkıntılardan bahsedeyim.

Yediemin olmak tam manasıyla ciddi bir hukuki ve cezai sorumluluk altına girmektir. Bu sorumlulukların farkında olmadan bu sıfatı meslek haline getirende pek çoktur. Doğal olarak bu kişiler bize de potansiyel müşterilerdir. J

-Tarafınıza yediemin sıfatı ile teslim edilmiş olan malların çok uzun süre kalması ve zimmetinizden düşürme konusu

-Ücret tahsilâtında yaşanan sorunlar

-Yedieminliği suiistimal suçlarını işlemek (bilerek yahut bilmeyerek)

-Yedieminliğin sıfatından ziyade mesleki olarak düşünüldüğünde bu mesleğe başlamak zor görünse de bırakmak çok daha zordur hatta bazı durumlarda mümkün değildir.

-Yedieminlik başlı başına risktir

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür…

Yedieminlik yapmayı düşündüğünüz il, ilçe… vs de iş potansiyelini doğrudan etkileyecektir. Bu hususu da dikkatle değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Son olarak işin hassasiyetini  örneklemek isterim.

Yıllarca okuyarak doktor ya da avukat olan birçok kişi, mevcut piyasada farklı mesleklerden geçim sağlamaktadır. Bunun nedeni kendilerine sorulduğunda farklı cevaplar üretseler de yıllarını  meslek diplomalarına vermiş olan bu kişilerin umdukları kazançları elde edememeleridir. Evet, doktor avukat… Vs olunmuştur diploması alınmıştır lakin diplomayı alabilmek için eğitim gördükleri yerlerde öğretilen teorilerden ibarettir pratikte çok farklı şeyler vardır. Ayrıca bu eğitim kurumlarında esnaflık öğretilmez, öğretilemez.

Umarım size ışık tutmuşumdur. Sizi bu gibi konuların kararında olumsuz etkilemek niyetinde kesinlikle olmadığım gibi bilmeyerek yanlış yönlendirdiysem ayrıca özür dilerim. Yapmaya çalıştığım sizinde sorunuzda belirttiğiniz gibi dezavantajları ortaya koymaya çalışmaktır. Unutulmamalıdır ki doğru yapıldığında ve gerekli ihtimam gösterildiğinde son derece güzel kazanç getirebilecek bir meslektir yedieminlik.

Ahzab Sûresi, 72 ayette; “Biz, emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik. Onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O cidden çok zalim, çok cahil bulunuyor.”

 

Yorumlar  

 
+2 #16 mehmet tepe 09-11-2014 19:57
iş yerime saldırı oldu trafik şube md 2. bir emre kadar araç çektirmeyecegin i soyluyor buna yetkisi varmı lutfen yardımcı olun
 
 
+1 #15 Gürcan 08-07-2014 10:27
Sn.Mesut;
Öncelikle yorumunuzu yanlış başlık altına yapmışsınız.Sorunuza gelince resmen teslim edilmiş bir emanetin bilinçli olarak bahsettiğiniz bir akıbete uğratılması suç tur.Ancak olayın teferruatları suçun şeklini değiştirecektir .Aracı sizden alıp söz konusu yere bırakanın hangi kurum olduğu gibi... Duruma göre zarar yedieminden değil o yediemine malı teslim eden kurumdan tanzim olunabilir.Tabi evvela malın bahsettiğiniz gibi zayiini belgelemek gerekir.
 
 
0 #14 mesut inci 04-07-2014 12:35
benim arabamı maliyenin anlaşmalı otaparkın da parçaladılar ne yapmam lazım
 
 
0 #13 Gürcan 07-10-2013 07:41
Sn.Ahmet Gündüz ;
Sorunuz oldukça kısa ama geniş bir sorudur.''yediemin deposu'' kelimenizden araç dışı menkul mal muhafazası yapılan bir yedieminlik işletmesinden bahsettiğinizi sanıyorum.En net cevabı en net sorunuza yani mesai saatlerine vermek mümkündür.İşletmenize mal teslim eden kurumların çalışma saatlerine göre mesai yapmanız hatta bu saate bir kaç saat ilave etmenizi öneririm.''Zarar etmeden'' sözünüzü açmak isterim zira yedieminin sorumluluğu hukuki ve cezai olduğu için zararı da maddi ve manevi olacaktır.Yani size teslim edilen bir malı aynı şekilde iade edemediğiniz bir durumda göreceğiniz zarar en büyük zararınızdır.Bunun dışında maddi zarar görmek inanın bu kadar kötü olmayacaktır.Bu nedenle size genel tavsiyem ki işin en kolay görünen ancak en zor kısmıdır bir malı teslim aldığınız anki durumunun ne şekilde olduğuna dikkat ve ehemmiyet göstermenizdir.Sonrasında ise aynı halini korumak kalır geriye.İşletme sırasında tahmin bile edemeyeceğiniz bir çok sorunla karşılaşmanız olası muhtemeldir.Ancak hepsini buradan yazmak mümkün olmayacağından bu tür sıkıntılar yaşandıkça buradan elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
 
 
-1 #12 ahmet gunduz 23-09-2013 12:06
mustafa abi hiç omadık bır anda yedı emın deposunun butun sorum lulugunu uzerım de buldum ama nasıl işlenır nasıl çalışılır çalışma saatlerı nasıldır nasıl zarar etmemden altında kalkarım tav-sıyelerınızden yararlansam mınetar kalırım şimdiden sağolun
 
 
0 #11 Mustafa BIRCAN 21-01-2013 17:55
Sn.MST;
http://www.yediemin.net/makaleler/71-haczedlen-mallarin-muhafaza-edlece-lsansli-yedemn-depolari-hakkinda-yoenetmelk-taslai.html bu kısımdan yönetmelik taslağına göre şartları ve sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz...
 
 
+4 #10 mst 20-01-2013 15:24
slm yediemin açmak istiyoruz ve bu iş için bir arsa bulduk arsanın metrekaresi önemlmidir en az kaç metre kare olması gerekir ve ryhsat için şartlar nelerdir teşekürler...
 
 
+2 #9 Gürcan 26-12-2012 07:44
6352 sayılı kanunun bazı maddelerinin 05.01.2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte yediemin depo ve garajı açma konusunda yetki mercii ve aranan şartlar tamamen değişiyor.Bu bağlamda mevcut depo ve garajların tasfiyesine ise start verildi.
 
 
+2 #8 emrah199o 24-12-2012 15:58
YEDİEMİN OTOPARK OLARAK YENİ AÇILDIK.AMA İŞLER NASIL YÜRÜYOR BİLMİYORUZ.ÖRNEGİN ARAC GELDİGİNDE NASIL KAYIT YAPILIR.NE YAPMAK GEREKIR.TESLİMİNDE NE YOL İZLENİR.BİLEN VARSA ANLATISA SEVİNİRİZ
 
 
+1 #7 ömer eldekkul 07-12-2012 13:46
yedi yılır bu işi yapmaktayım bana rasmileşmem konusunda yardımcı olurmusunuz
 
 
0 #6 Gürcan 29-11-2012 10:07
Alıntı:
MURAT HANCER 22-11-2012 07:27 12 yıldır araç yedieminlik işi yapmaktayım. bu işi bırakmak istiyorum. 85 kadar araç mevcut. nasıl sattırırım yada nasıl devir edebilirim

Sayın Murat Hançer;
Bizimle irtibata geçebilirsiniz.Sorununuzu çözebiliriz.
 
 
0 #5 Gürcan 29-11-2012 10:02
Alıntı:
cenk kıklıçarslan 03-11-2012 12:52 yeddi emin otopark ı açmak istiyorum.Malesef bilgim oldukça sınırlı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.SAYGILAR

Merhabalar ;
Öncelikle yanılgıyı düzeltelim.Yediemin otopark adı ile anılan genellikle trafiğin anlaşmalı otoparklarıdır. Bu işletmeler belediyeden ruhsatlı maliyeye kayıtlı otopark işletmeleridir ve ücretleri bölgede komisyon kararı ile bir tarife var ise bu tarifeyle yok ise belediye encümen kararı ile çıkarılan otopark tarifesi ile belirlenir.
Öte yandan birde yediemin depo ve garaj işletmeleri vardır ki esasen yediemin sıfatı bunlardadır.Bunların ücretlerini ise Adalet Bakanlığı belirler ve her sene düzenli olarak yapılan bu tarifelere sitemizden ulaşabilir hatta ücret hesabı butonuna tıklayarak online olarak ücret hesabı yapabilirsiniz.
Gelelim soruya ...
Bu yetkileri veren kurumlar alınmak istenen yetkiye göre değişir.Eğer trafik otoparkı olunmak isteniyorsa muhattap kurum Trafik Tescil Ve Denetleme Şube ve Bölge Trafik Şube lerdir.
Yedieminlik için ise İcra Tetkik Mercii Mahkemelerine müracaat gerekir.Ancak sitemizde de geniş yer ayırdığımız 6352 sayılı kanun ile bu merciinin doğrudan Adalet Bakanlığı olacağı konusunda değişiklik yapılmış olup yürürlüğe girene kadar yukarıda işaret ettiğimiz hakimlikler yetkilidir.Öte yandan gene aynı kanun ile gelen yenilikler işaret ediyorki hakimlik düzeyinde alınan yetkilerin hükmü boşa çıkacak...
 
 
+1 #4 Gürcan 29-11-2012 09:59
Alıntı:
korayusuf 01-11-2012 09:51 o kadar güzel bir açıklama yapmışsınız ki çok teşekkür ediyorum ama risk olmazsa kazançta olmaz

Beğendiyseniz ve faydalandıysanı z ne mutlu bize.Risksiz kazanç olmaz haklısınız.Ama burada bir sigortacı beyni ile düşünmek gerekir.Ne kadar risk ne kadar para...
Bu konuda adil olunmadığını bu işi yapan her kez bilir.Yani girdiğimiz riske karşın bakanlık tarifesi ile belirlenen ücretler çok düşüktür.
 
 
+8 #3 MURAT HANCER 22-11-2012 07:27
12 yıldır araç yedieminlik işi yapmaktayım. bu işi bırakmak istiyorum. 85 kadar araç mevcut. nasıl sattırırım yada nasıl devir edebilirim
 
 
+3 #2 cenk kıklıçarslan 03-11-2012 12:52
yeddi emin otopark ı açmak istiyorum.Malesef bilgim oldukça sınırlı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.SAYGILAR
 
 
+2 #1 korayusuf 01-11-2012 09:51
o kadar güzel bir açıklama yapmışsınız ki çok teşekkür ediyorum ama risk olmazsa kazançta olmaz
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile