Gelişmelerden haberdar olmak için kayıt olun


toggle
slide image

YORUM VE SORU YAZARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

SORU VE YORUMLARINIZ YAYINA ALINMIYOR YADA CEVAPLANMIYOR MU ? LÜTFEN OKUYUN...       ...
Devamı için ...

slide image

YEDİEMİN DEPO VE GARAJLARININ TASFİYESİNE START VERİLDİ

      Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü mevcut yediemin depo ve garajlarının tasfiye işlemlerini başlatmak üzere start verdi.       ...
Devamı için ...

slide image

ADALET BAKANLIĞI'NIN İLGİLİ BİRİMLERİ İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ RAPORU YAYINLADIK

Yediemin Mustafa BİRCAN tarafından hazırlanan 2004 Sayılı icra iflas kanununda bazı değişikler yapılmasına dair yedieminlik konusunda genel ve ‘’yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesi amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılması ve basın yayın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesi hakkında kanun tasarısı’’ yedieminlik ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan kısımların değerlendirme, görüş ve önerileri başlıklı rapor Adalet Bakanlığı ilgili birimlerine teslim edilmiştir. ...
Devamı için ...

slide image

ZİMMETTİNİZDE KALAN ARAÇLARIN OTOPARK ÜCRETLERİNİN TAHSİLÂTI

Değerli meslektaşlarımızın en ciddi sıkıntılarından birine daha çözüm sunuyoruz… Yıllardır zimmetinizde bulunan, aranıp sorulmayan, ücretleri ödenmeyen, muhafazası külfet haline dönmüş ve bu hususlarda çözüme yönelik muhatap bulamadığınız her nevi aracın otopark ücretini toplu olarak tahsil ediyoruz. Trafik, Jandarma, Savcılık ya da mahkemeler aracılığıyla otoparklarımıza gelen ve yıllardır çeşitli zorluklarla muhafaza ettiğimiz, aranıp sorulmamış, ücretleri tahsil olunamayan, tabir yerinde ise atsan atılmaz satsan satılmaz durumdaki bu araçları mesleğimizin cilvesi, işimizin kamburu kabul ettik yıllarca. Bu araçlar parklarımızda dağ gibi yığılırken aldığımız sorumlulukta aynı...
Devamı için ...

slide image

ARAÇ SAHİPLERİ VE YEDİEMİNLERİ BULUŞTURUYORUZ

Öncelikle bu hizmeti uzun zamandır muhtelif banka ve finans kurumlarına verdiğimiz için doğru adreste bulunuyor olduğunuzu bilmenizi isteriz. Sizinde bildiğiniz gibi birçok yediemin otopark ellerindeki araçlardan muzdaripken bir o kadarda hak sahibi bu araçların bağlandığından bihaber olmaktan muzdariptir. Söz konusu yediemin otoparklardan kayda değer 150’yi aşkın üyemiz bulunmaktadır. BİRCAN YEDİEMİN ÇÖZÜM ORTAKLIĞI olarak hak sahipleri ve yedieminler arasında bu köprüyü kurarak her iki tarafa fayda sağlamaktan memnun oluruz. ...
Devamı için ...

slide image

YEDİEMİNLERDEN HACİZLİ ARAÇ SATIN ALMA

Yediemin otoparkı olarak hizmet veren kurum/kuruluş/işletme ler de bulunan araçlar trafikten herhangi bir sebepten men olunan araçlardır. Söz konusu araçların hak sahibi ilgili yediemin otoparklar olmadığı için birebir pazarlık usulü ile yedieminden araç satışı söz konusu değildir. ...
Devamı için ...

YEDİEMİN DEPOLARI İLE İLGİLİ ASILSIZ HABERLER PDF Yazdır E-posta
Yazar Mustafa BIRCAN   

Her yıl düzenli olarak gerek yazılı basında gerekse TV lerde izlemeye alışkın olduğumuz haberlere konu olur yediemin depo ve garajları...

YEDİEMİN DEPOLARI BİT PAZARINA DÖNDÜ , YEDİEMİN DEPOLARINDA YER KALMADI , YEDİEMİN DEPOLARI HACİZLİ MALLAR İLE DOLDU , HACİZLER ARTTI YEDİEMİN DEPOLARI DOLDU ......VS

Örneklerini artırmak mümkün olan bu başlıklarla yıllardır haberlerimizi yaptılar. Üstelik bu konuda işgüzar bir kaç meslektaşımızda öyle sanıyorum neye alet olduğunu bilmeden boy boy fotoğraf verdiler.

Öncelikle yukarıda örneklerini sunduğum başlıkların içerikleri ile ilgili söylenecek bir kaç sözüm var.

Sözüm ona yer kalmayan depolara rastlayanlar bize ulaşsınlar yardımcı olalım. Depolarımız da yazıldığı gibi aman aman bi doluluk olmadığı gibi aksine ciddi şekilde iş azalması durumu söz konusudur.

Bu tarz haberler tamamen siyasi zemin üzerine oturtulmaya yönelik olup gerçekleri yansıtmamaktadır. Sözüm ona dolan yediemin depoları artan haciz işlemleri ve neticede bozuk ekonomiye dem vurmak maksatlıdır.

Evet icra dairelerinde dosya sayıları her yıl artmaktadır. Lakin bu artış bire bir ekonomiyi etkilemez , yansıtmaz. İcra dairelerindeki dosya sayıları nüfusa oranlı şekilde yükselmektedir. Nüfus yoğunluğu nispetince ala vere artar ,çek senet döngüsü hızlanır. Anlaşmalı yapılan hacizleride bunlara eklersek bu artışın raiç olduğu fahiş olmadığını anlamak zor olmayacaktır. Peki her icra dosyasının sonu muhafaza işlemi midir, hayır. Eğer gerçekten her icra dosyası karşılığı mal haciz edilerek muhafaza işlemi yapılsa belki doluluktan söz etmek mümkün olurdu. Ama aksine yediemin depolarında ki dosya sayısı yıl geçtikçe azalmaktadır. Bu gerçeği görmek isteyenler bildikleri yediemin depolarına gidip geçen yıl ve bu yılki dosya sayılarını sorsunlar. Her sene yaklaşık %30 ila %50 oranında yediemin depolarındaki dosya sayılarının azaldığı görülecektir.

Gelelim bu durumun ekonomiye olan yansımasına. ''Bu haberleri yalanladınız şimdi ekonomi harika diyeceksiniz '' diyenleri duyuyor gibiyim. Hayır ekonomi harika , herşey güllük gülistanlık demeyeceğim. Ama bir yediemin olarak depolarım doldu yer kalmadı haciz patlaması varda demiyorum.

Olan şudur ; evet ekonomik düzelme inkar edilemez bir gerçekliktedir lakin depolarımızın doluluk oranında yaşadığımız azalmanın tek sebebi olacak kadar değildir. Dünya ekonomik sisteminin bir getirisi olan maliyet azaltmasına gidiş , bunu takiben ürün ucuzlaması ve alınabilirliğin yükselmesi asıl nedendir. Biraz açmak gerekirse artık mal sahibi olmak kolaylaştı. Sorarım size , etrafınızda kaç tane elektronik tamircisi kaç tane beyaz eşya tamircisi kaldı ? Eskiden hemen her sokakta olan bu iş yerleri değişen düzen karşısında kapanıp silindiler. Artık bozulan ve garanti süresi çoktan biten ürünlerimizi tamir yoluna gitmek yerine yenisini almayı tercih eder olduk. Çokmu zenginledik , hayır artık kullan ata dönen dünya ekonomik düzenine ayak uyduruyoruzda ondan. 500.00TL ye sıfır ve 2 yıl garantili çamaşır makinası , 800.00TL ye buzdolabı alınabilen bu devirde bir evi komple 5.000.00TL ye düzmek mümkün.

Günümüz teknolojisi ve Çin mallarınında takviyesiyle ürün alınabilirliği artarken kullanım ömründeki azalma hepimizin dikkatini çeker ve hatta  esnaf sohbetlerine başlıca konu olmuş durumdadır. Evet artık üretimler serileşti , beş işçinin bir haftada yaptığı işi bir makina bir günde daha az maliyetle çıkarır oldu. Ülkemizde de başlıca sorunlardan biri olan küresel işsizliğin baş sebebi karşınızda işte. Bu durumun tıpkı filmlerdeki gibi tüm dünyayı bir kansercesine  saracağı gerçeğiyle yüzleşen ve kudret sahibi kimselerin ürettikleri malların tüketim sürelerini düşük tutarak hem bu soruna geçici çözüm hemde sirkilasyonun hızlanmasına yönelik bir adım attıkları kanaatindeyim. '' Gerçekten nerde o eski mallar senelerce kullan eskimezdi '' diyorsunuz sanırım.

Tüm bu faktörleri göz önüne aldığımızda alacaklı veya vekillerinin yapılan haciz işlemlerinde mal muhafaza etmekten çekiniyor olmalarıda kaçınılmaz bir durum haline geliyor. Çoğu zaman evlerden yapılacak muhafazalarda hacz edilen malların değeri masrafları zor karşılar duruma geldi. Bu durumda ya değeri yüksek olabilecek malların bulunması yada psikolojik baskı uygulamak amacıyla haciz yapılır oldu.

Şu yada bu sebepten haczedilerek biz yedieminlere teslim edilen mallar piyasada eskisi kadar rağbet görmez hale geldi. Bunun kanıtıda haciz edilen malların yapılan ihalelerde alıcı bulamaması.

İşte haciz işlemlerinde eskisi kadar muhafaza yapılmamasının ve depoların söylenenin aksine boş kalıyor olmasının sebepleri bunlar.

 

 

Yorumlar  

 
0 #1 MURAT HANÇAR 05-07-2012 06:15
hocam benimde yediemin otoparkımda 12 yıldır duran araçlar var. bunları elimden çıkarmak için bir çözüm yolu gösterebilirmis iniz. lütfen otoparkım inanın ağzına kadar dolu.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile