Gelişmelerden haberdar olmak için kayıt olun


toggle
slide image

YORUM VE SORU YAZARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

SORU VE YORUMLARINIZ YAYINA ALINMIYOR YADA CEVAPLANMIYOR MU ? LÜTFEN OKUYUN...       ...
Devamı için ...

slide image

YEDİEMİN DEPO VE GARAJLARININ TASFİYESİNE START VERİLDİ

      Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü mevcut yediemin depo ve garajlarının tasfiye işlemlerini başlatmak üzere start verdi.       ...
Devamı için ...

slide image

ADALET BAKANLIĞI'NIN İLGİLİ BİRİMLERİ İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ RAPORU YAYINLADIK

Yediemin Mustafa BİRCAN tarafından hazırlanan 2004 Sayılı icra iflas kanununda bazı değişikler yapılmasına dair yedieminlik konusunda genel ve ‘’yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesi amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılması ve basın yayın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesi hakkında kanun tasarısı’’ yedieminlik ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan kısımların değerlendirme, görüş ve önerileri başlıklı rapor Adalet Bakanlığı ilgili birimlerine teslim edilmiştir. ...
Devamı için ...

slide image

ZİMMETTİNİZDE KALAN ARAÇLARIN OTOPARK ÜCRETLERİNİN TAHSİLÂTI

Değerli meslektaşlarımızın en ciddi sıkıntılarından birine daha çözüm sunuyoruz… Yıllardır zimmetinizde bulunan, aranıp sorulmayan, ücretleri ödenmeyen, muhafazası külfet haline dönmüş ve bu hususlarda çözüme yönelik muhatap bulamadığınız her nevi aracın otopark ücretini toplu olarak tahsil ediyoruz. Trafik, Jandarma, Savcılık ya da mahkemeler aracılığıyla otoparklarımıza gelen ve yıllardır çeşitli zorluklarla muhafaza ettiğimiz, aranıp sorulmamış, ücretleri tahsil olunamayan, tabir yerinde ise atsan atılmaz satsan satılmaz durumdaki bu araçları mesleğimizin cilvesi, işimizin kamburu kabul ettik yıllarca. Bu araçlar parklarımızda dağ gibi yığılırken aldığımız sorumlulukta aynı...
Devamı için ...

slide image

ARAÇ SAHİPLERİ VE YEDİEMİNLERİ BULUŞTURUYORUZ

Öncelikle bu hizmeti uzun zamandır muhtelif banka ve finans kurumlarına verdiğimiz için doğru adreste bulunuyor olduğunuzu bilmenizi isteriz. Sizinde bildiğiniz gibi birçok yediemin otopark ellerindeki araçlardan muzdaripken bir o kadarda hak sahibi bu araçların bağlandığından bihaber olmaktan muzdariptir. Söz konusu yediemin otoparklardan kayda değer 150’yi aşkın üyemiz bulunmaktadır. BİRCAN YEDİEMİN ÇÖZÜM ORTAKLIĞI olarak hak sahipleri ve yedieminler arasında bu köprüyü kurarak her iki tarafa fayda sağlamaktan memnun oluruz. ...
Devamı için ...

slide image

YEDİEMİNLERDEN HACİZLİ ARAÇ SATIN ALMA

Yediemin otoparkı olarak hizmet veren kurum/kuruluş/işletme ler de bulunan araçlar trafikten herhangi bir sebepten men olunan araçlardır. Söz konusu araçların hak sahibi ilgili yediemin otoparklar olmadığı için birebir pazarlık usulü ile yedieminden araç satışı söz konusu değildir. ...
Devamı için ...

HADDİNDEN FAZLA YEDİEMİNLİK YETKİSİ VERİLMESİ PDF Yazdır E-posta
Yazar Mustafa BIRCAN   

Yurdumuzda birçok yerde yediemin depo ve garajı bulunamazken birçok yerde de haddinden fazla yediemin depo ve garajı olması durumu maalesef bilinen bir gerçektir.

Yediemin bulunmaması durumu bu durumun yaşandığı yerlerde adaletin tecellisini olumsuz yönde etkilemektedir. Tıpkı ceza alan bir suçluyu hapishane olmadığından mahkûm edememek gibi alacağı kesinleşen bir icra takibinde ya da hak mahrumiyeti olan bir aracı bağlayamamak gibi bir sorun doğmaktadır.

Yediemin depo ve garajı bulunmayan yerlerde icra takibi yapmaya çalışan alacaklı ve alacaklı vekilleri bu durumun verdiği aciziyeti ziyadesiyle tanımakta ve yaşamaktadırlar. Maalesef bu yüzden mağdur olanlarda pek çoktur. Çünkü bu gibi dosyaların alacaklıları kanunların kendilerine tanıdığı bir takım hakları kullanamamaktadırlar.

Öte yandan birde haddinden fazla yediemin depo ve garajı bulunmakta olan yerler vardır. İlk etapta akla bu durumun bir sakıncası olmayacağı gelebilir. Ancak doğurduğu sorun ve sıkıntılar yukarıda bahsettiğimiz yediemin depo ve garajı bulunmaması durumunun yol açtığından daha fazla soruna sebep olmaktadır. Gelin bu durumu daha detaylı inceleyelim.

Öncelikle bir bölgede haddinden fazla yediemin depo ve garajı bulunması durumu bu yetkinin verildiği makamda bir zafiyet olduğu şüphesini uyandırır. Çünkü benzer durumların yaşandığı olayların ardında yatan maalesef beşeri ilişkilerden kaynaklı menfaat sağlamaya yönelik yapılan işlerdir. Bu durum da vatandaş gözünde adalete ve demokrasiye itimadın sarsılmasına sebep olmaktadır.

Bir bölgede haddinden fazlaca yediemin depo ve garajı bulunması o bölgede ki iş potansiyelinin bölünerek dağılmasına, her bir yediemin depo ve garajının kar marjının düşmesine ve böylece de hizmet kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. Bu durumda gene vatandaşın mağduriyetiyle sonuçlanacaktır.

Öte yandan bu yerlerdeki depo ve garaj sahipleri gerek geçimlerini idame etmek gerekse masraflarını alarak işletmelerinin devamlılığını sağlayabilmek adına çeşitli arayışlara sevk edilmiş olur. Bu durum ise bu depo ve garajlardan yararlanacak olan kurum memurlarıyla depo ve garaj sahipleri arasında menfaat ilişkilerinin doğması sonucunu ister istemez doğurmaktadır.

Yediemin depo ve garaj sayısının fazla olduğu yerlerde tüm bu durumlardan bihaber olan ve bu depo ve garajlarda malları bulunan vatandaşlar ise mallarının bulunduğu depo yahut garajın hangisi olduğu yani malının nerede olduğunu adeta bir dedektif gibi aramak ve araştırmak zorunda kalması da cabasıdır.

Umut ediyoruz ki ilgili bakanlık bu durumun önüne geçerek hem ilgili kurumların üzerine atılı lekeleri temizleyecek hem de vatandaşın mallarının muhafaza edildiği bu depo ve garajları belli bir düzen altına alarak gene vatandaşların mağduriyetinin önüne geçecektir.

 

Yorumlar  

 
0 #2 Gürcan 07-06-2012 15:57
''Yedieminin sorumluluğu'' başlıklı makalede sorunuzun cevabını bulabilirsiniz
 
 
0 #1 layla 07-06-2012 13:36
merhaba ben bişi sorucam bu yedi eminde bağlı malları yedi eminde çalışan kişiler veya oranın sahibi kullanır ise bun hukuki bir cezası varmıdır ? bi şekilde bir sürü kişinin arabası bağlanıp emanet bırakılıyo ve ordaki kötü emelli bir çok insan bunu kendi çıkarına kullanıyo bilgi verirsniz çok sevinirim.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile